Vranovice-Kelčice
Drobečková navigace

O obci > Služby > Spolky v obci > Zahrádkáři Vranovice

Zahrádkáři Vranovice

JAK VZNIKÁ ZAHRADNÍK

Proti všemu zdání zahradník se nerodí ze semene, výhonku, cibule, hlízy ani štupru, nýbrž vzniká zkušeností, okolím a přírodními podmínkami. My zahradníci žijeme jaksi do budoucnosti; kvetou-li nám růže, myslíme na to, že příští rok nám pokvetou ještě líp; a za nějakých deset let bude z tohohle smrčku strom – jen kdyby už těch  deset let bylo za mnou! Chtěl bych už vidět, jaké budou ty břízky za padesát let. To pravé, to nejlepší je před  námi. Každý další rok přidá vzrůstu a krásy. Zaplať pánbůh, že už zase budeme o rok dál!

Karel Čapek: Zahradníkův rok (1929)

zahrada

Abyste žádný den na svou zahrádku nezapomněli, připravil si pro vás ČZS  na každý den malou radu, ve které se dozvíte, čemu se na zahrádce právě můžete věnovat. Nejedná se o striktní rady, ale jen  kalendářně rozdělené připomenutí nejčastějších činností.  

Podrobné rady do zahrady na každý den

Jen to dobré z naší země - informační a zábavně naučný portál Ministerstva zemědělství. Najdete tu to nejlepší, co nám dává český a moravský venkov. Portál se věnuje potravinám, životnímu  prostředí, ochraně zvířat, lesnímu hospodářství, zemědělství, farmaření nebo dotacím. Nabízí tipy na dobré domácí produkty, trhy, rady pro vaši zahradu, ale i výlety a zajímavosti z Čech, Moravy  a Slezska.

Jen to dobré

Vranovská štamprla

Mezi tradiční každoroční akce, které pořádá ČZS ZO Vranovice - Kelčice patří soutěž o nejlepší domácí pálenku pod názvem "Vranovská štamprla". 

slivovice

XV. ročník Vranovská štamprla

V sobotu 3.3.2018  proběhl  XV. ročník ochutnávky domácích pálenek a likérů Vranovská štamprla, tentokrát v menším měřítku, než jsme byli do Fotogalerie posud zvyklí. Ochutnávka byla uspořádána v zahrádkářské klubovně na Salaši a byla záměrně propagována jen v naší obci. Našim záměrem bylo znovu probudit zájem našich sousedů a spoluobčanů o tuto akci. 

Doufáme, že se nám letos podařilo navázat na původní myšlenku Štamprle - v přátelském duchu porovnat svou pálenku s ostatními, setkat se se sousedy a známými. Případné dobré umístění či výhra v hodnocení byla letos již jako bonus k dobré pohodě, která v sobotu odpoledne na Salaši panovala.

Soutěžící i příchozí bez vzorku mohli letos koštovat 16 pálenek a dva likéry. Sešly se zejména švestky, ale jako nejlepší byla přítomnými vyhodnocena meruňka Jiřího Janečka z Otaslavic. Ano je přespolní, ale patří do rodiny Vláčilových. Další se umístili Lubomír Vláčil se švestkou, Ivana Hasalová s meruňkou, Josef Cetkovský se švestkou a Milan Burda s mirabelkou. Na popud účastníků soutěže byl vyhlášen i „Skokan roku“ a to Vlasta Svobodové se zázvorovým likérem.

Výsledky posledních ročníků:

Fotografie z akcí ČZS ZO Vranovice - Kelčice